AKTUALITY » 2007 » Založení Národní sítě MAS

 
13.04.2007

Založení Národní sítě MAS

V rámci posílení své úlohy a významu programu LEADER se 11. dubna 2007 sešly na půdě Ministerstva zemědělství zástupci MAS ze všech krajů, aby založily Národní síť MAS ČR a zároveň zvolily oficiální 13-ti člennou reprezentaci pro společné zastupování zájmů leadrovských regionů.

Metodu LEADER praktikují venkovské regiony v zemích Evropské unie již od 90. let. Česká republika se do této aktivity zapojila v roce 2004, kdy se stala právoplatným členem EU. V rámci posílení své úlohy a významu programu LEADER se 11. dubna 2007 sešly na půdě Ministerstva zemědělství zástupci MAS ze všech krajů, aby zvolily oficiální 13člennou reprezentaci pro společné zastupování zájmů leadrovských regionů a jejich mezisektorových partnerství – Národní síť MAS České republiky o.s.


Národní síť tak naváže na činnost neformální platformy, která vznikla již v roce 2005 na Mezinárodní konferenci Leader v klášteře Teplá u Karlových Varů. Předsedou se stal Petr Sušanka z MAS Vladař o.s. (Karlovarský kraj). Za Zlínský kraj byly do Výboru NS MAS ČR, o.s. zvoleni dva zástupci pro první dvouleté funkční období: Aleš Lahoda z MAS Hornolidečska, o.s. (člen Výboru) a Ing. Jana Bujáková z MAS Horňácko a Ostrožsko (zástupce).

Cílem této reprezentace je prosazování zájmů venkova u odpovědných ministerstev, u orgánů Evropské unie, zlepšení spolupráce s dalšími institucemi a organizacemi na venkově a také zlepšení informovanosti o aktivitách na venkově a s venkovem souvisejících.

Je to historický okamžik, místní akční skupiny vnáší zcela nový pohled na úlohu venkova, umožňují lidem zapojit se aktivně do rozhodovacích procesů, činí aktéry na venkově spoluzodpovědné za jeho další rozvoj. I přes dětské nemoci se MAS a metoda LEADER stávají hybnou silou venkova a v budoucnu jejich důležitost poroste. Důkazem je mimo jiné fakt, že na území ČR působí více než 150 MAS, ve kterých žije 3 mil. obyvatel. Informace o Národní síti, místních akčních skupinách, jejich poslání a další užitečné odkazy, které se týkají této tématiky je možné najít na www.nsmascr.cz

Kotlíkové dotace

12. 9. 2023 - 30.8.2024

NZÚ Light

AKTUALITY

 
 

Rychlý kontakt

MAS Hornolidečska, z.s.
Sídlo: Lidečko 467, PSČ 756 12

Kancelář: Lidečko 36, PSČ 756 12 (buodva ZŠ Lidečko)

ID datové schránky: 7uyxvcg

 

IČ: 266 76 109
mail@mashornolidecska.cz

www.mashornolidecska.cz

 

více ZDE

 

 

kızılay dershaneler