MAS Hornolidečska » Území MAS » Seninka

znak SeninkaSeninka patří se svými 320 obyvateli mezi nejmenší obce Valašska. Leží stranou od hlavní silnice spojující Vsetín s Horní Lidčí směrem na Slovensko. První písemná zmínka o Senince pochází z roku 1503, kdy je uváděna jako součást vsetínského panství.

Dominantou obce je vrch Vartovna (651 m. n. m.). Jméno pochází od strážních hlídek, které měly za úkol varovat před možným blížícím se nepřítelem z nedalekých Uher. Vartovna je významnou křižovatkou turistických a cykloturistických tras, hranice katastrů tří obcí Seninka-Liptál- -Jasenná. V roce 2009 zde byla postavena rozhledna kruhovitého půdorysu tyčící se do výšky 37 m.

V zimě je v Senince v provozu lyžařský vlek s délkou sjezdovky 600 metrů a převýšením 115 metrů. Pro sportovní a kulturní vyžití je v obci nově rekonstruován areál za kulturním domem s tenisovým kurtem, víceúčelovým hřištěm, dětským koutkem a zázemím pro pořádání akcí. Nově je otevřeno první Valašské motomuzeum soukromého sběratele, s nabídkou devadesáti exponátů motocyklů československé výroby od roku 1923.

V obci je zachovalá lidová architektura s řadou dřevěnic, komor a sklepů. Dlouholetou tradici má v obci sušení ovoce. Počátkem šedesátých let vznikl vedle nové hasičské zbrojnice kulturní dům se sálem a jevištěm, který je střediskem kulturního a společenského života v obci.

 

www.seninka.cz

 

Pohled na udoli Seninky z Lyzarskeho vleku     Stale funkcni susirna ovoce v obci

Kotlíkové dotace

12. 9. 2023 - 30.8.2024

NZÚ Light

MAS Hornolidečska

 
 

Rychlý kontakt

MAS Hornolidečska, z.s.
Sídlo: Lidečko 467, PSČ 756 12

Kancelář: Lidečko 36, PSČ 756 12 (buodva ZŠ Lidečko)

ID datové schránky: 7uyxvcg

 

IČ: 266 76 109
mail@mashornolidecska.cz

www.mashornolidecska.cz

 

více ZDE

 

 

kızılay dershaneler