MAS Hornolidečska » Území MAS » Valašské Příkazy

znak Val.PrikazyObec Valašské Příkazy leží jižně od Horní Lidče v nadmořské výšce 440 m. Rozkládá se podél potoka Dúbravky, který přitéká od Študlova a obrací se na jihozápad k Valašským Kloboukám. Souběžně s potokem vede silnice a železniční trať. Na východní straně začíná pásmo Bílých Karpat, na západě se zvedá jedna větev Vizovických vrchů.

V obci žije 275 obyvatel. Písemné zmínky o obci začínají v Zemských deskách teprve roku 1503. Od roku 1750 měly pálenice v Příkazích panskou výsadu na pálení slivovice a borovičky. Jedna z nich je proslavena výrobou kvalitní slivovice dodnes.

Nejstarší stavbou v obci je hostinec u hlavní silnice, který pochází z roku 1829. Kaplička ve středu vesnice byla postavena v roce 1968. V obci pracuje téměř stejný počet lidí, kolik je v ní obyvatel. V současnosti působí v obci firmy zabývající se dřevovýrobou, výrobou oken, schodišť, dveří, mozaikových parket, i firmy zaměřené na kovovýrobu, stavební práce a šití textilu. Valašské Příkazy se také mohou pyšnit hezkým sportovním areálem a kulturním domem.

Obec má vedle železničního i velmi dobré autobusové spojení všemi směry, na Valašské Klobouky, Zlín, Vsetín i Ostravu. Od místní železniční zastávky vychází zelená turistická značka a přes Študlov vede na hřeben Bílých Karpat k chatě Klubu českých turistů. Odtud je možné pokračovat směrem na Královec, na slovenský Vršatec či přes Lyský průsmyk například na Pulčínské skály.

 

www.valasskeprikazy.cz

        Kaple ve Valasskych Prikazech       Pohled na obec

Kotlíkové dotace

12. 9. 2023 - 30.8.2024

NZÚ Light

MAS Hornolidečska

 
 

Rychlý kontakt

MAS Hornolidečska, z.s.
Sídlo: Lidečko 467, PSČ 756 12

Kancelář: Lidečko 36, PSČ 756 12 (buodva ZŠ Lidečko)

ID datové schránky: 7uyxvcg

 

IČ: 266 76 109
mail@mashornolidecska.cz

www.mashornolidecska.cz

 

více ZDE

 

 

kızılay dershaneler